piątek, 24 marzec 2017 07:24

Po kinie „trafili” do kieleckiego więzienia

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)

a2W dniu 15 marca 2017 roku uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mirowie wzięli udział w wycieczce do Kielc.
Tym razem połączyliśmy seans filmowy ze zwiedzaniem muzeum. W kieleckim Multikinie obejrzeliśmy film o Marii Skłodowskiej-Curie. Film ten to nie tylko opowieść o życiu kobiety-naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków, zdobywczyni dwóch nagród Nobla, ale to również opowieść o czułej matce i kochającej żonie. Główną rolę zagrała Karolina Gruszka, a jej kreacja pozwala widzom zobaczyć, jak wiele Skłodowska jako kobieta osiągnęła w świecie, który w jej czasach dostępny był przede wszystkim dla mężczyzn. „Maria Skłodowska-Curie” to film pokazujący życie tytułowej bohaterki pomiędzy otrzymaniem pierwszej i drugiej nagrody Nobla.


Po seansie udaliśmy się do centrum Kielc na Wzgórze Zamkowe, by tam dzięki uprzejmości Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zwiedzić Muzeum Pamięci Narodowej czyli dawne więzienie kieleckie, gdzie w dwóch salach eksponowane są kopie dokumentów, zdjęcia, broń, narzędzia tortur i inne rekwizyty ilustrujące dzieje więzienia i losy więźniów w latach 1939-1956.
W muzeum zwiedziliśmy między innymi karcery, gdzie więziono i torturowano więźniów. W jednej z sal zachowano w sklepieniu hak służący do wykonywania wyroków śmierci.
Oprócz zwiedzania byłego więzienia uczniowie wzięli udział w lekcji o Żołnierzach Wyklętych. Bardzo atrakcyjnie przeprowadzona lekcja pozwoliła zapamiętać wiele ciekawych informacji przede wszystkim na temat żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, których ciała znajdowane są na terenie Województwa Świętokrzyskiego. Zarówno lekcja jak i zwiedzanie muzeum skłaniają do refleksji i zadumy nad losem   Żołnierzy Wyklętych.
Późnym popołudniem gimnazjaliści „dzięki dobremu sprawowaniu” mogli opuścić mury byłego więzienia i wrócić do domów

{galler}1g_w{/gallery}

Czytany 1329 razy