Modernizacja hydroforni w Zbijowie Dużym

Na początku września 2017 roku przeprowadzona została modernizacja hydroforni w Zbijowie Dużym. Za kwotę 68 000 złotych wymienione zostały urządzenia uzdatniającą wodę pobieraną ze studni głębinowych. Nowoczesne filtry, których praca jest w pełni zautomatyzowana zapewniają wysoką jakość wody, skutecznie eliminując zawartość żelaza i manganu. Poprawę jakości funkcjonowania gminnej sieci wodociągowej odczuje ponad 750 mieszkańców Zbijowa Dużego i Zbijowa Małego.

 

Program wymiany kotłów

Gmina Mirów skorzystała z dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Poprawa jakości powietrza na terenie województwa mazowieckiego – ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni”. Każdy z mieszkańców, którzy zadeklarowali udział w programie uzyskał bezzwrotną dotację na zakup pieca w wysokości pięciu tysięcy złotych. Dzięki realizacji projektu zmodernizowane zostało siedem kotłowni. Dotychczasowe indywidualne źródła ciepła, tj. piece węglowe zostały zastąpione nowoczesnymi urządzeniami opalanymi biomasą tzw. pelletem.

Inwentaryzacja i usuwanie azbestu

 W 2017 roku Gmina Mirów otrzymała dotację z Ministerstwa Rozwoju na inwentaryzację wyrobów zawierających azbest. Dofinansowanie zostało przyznane w ramach „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”. Inwentaryzacja przeprowadzona zostanie przez firmę Ekolog Sp. z o. o. w terminie do końca października br.

Gmina Mirów od kilku lat prowadzi akcję odbioru wyrobów zawierających azbest, współfinansowaną ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W 2017 do udziału w programie usuwania azbestu roku zgłosiło się kilkudziesięciu mieszkańców gminy Mirów, a łączna masa zutylizowanego eternitu wyniesie ponad 60 ton. Kwota dofinansowania wyniesie ok. 15.000 zł

Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków

Budowa kilkudziesięciu przydomowych oczyszczalni ścieków wraz z rozbudową gminnego wodociągu to inwestycje, które będą realizowane przez gminę Mirów z udziałem środków unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wniosek o dofinansowanie zadania złożony do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego został oceniony pozytywnie, a realizacja przedsięwzięcia zaplanowana jest na pierwszą połowę 2018 roku.