Akcja społeczno – edukacyjna Żonkile w Publicznej Szkole Podstawowej w Mirowie organizowanej w ramach 75. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

  Akcja „Żonkile” to ważny projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

 

W kwietniu 2018 r. nasza szkoła postanowiła w szczególny sposób upamiętnić 75. Rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim i wzięli czynny udział w akacji organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

W tygodniu poprzedzającym akcję uczniowie wraz z nauczycielami wykonywali papierowe żonkile – symbol pamięci o powstańcach z Getta Warszawskiego. 19 kwietnia w 75. rocznicę wybuchu powstania, przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, uczniowie Naszej szkoły uczestniczyli w akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”. Grupa uczniów rozdawała na terenie szkoły i w okolicy żółte, papierowe żonkile, jako symbol pamięci o powstaniu i ofiarach tamtych czasów. Obejrzeli również prezentację multimedialną pt. „Nie było żadnej nadziei” przygotowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Serdeczne podziękowania kierowane są do wszystkich nauczycieli za zaangażowanie i pomoc w przekazywaniu tak trudnej historii młodemu pokoleniu. Organizatorami projektu były Agnieszka Kawalec – nauczycielka historii, Agata Kuźdub – nauczyciel świetlicy i Małgorzata Tarabasz- nauczycielka języka polskiego.

„Czy to w ogóle można nazwać powstaniem? Chodziło przecież o to, żeby nie dać się zarżnąć, kiedy po nas przyszli. Chodziło tylko o wybór sposobu umierania.” Marek Edelman