Piękne stoiska ze smakowitymi potrawami regionalnymi, bogaty program artystyczny i tłumy oglądających. Tak można w skrócie podsumować tegoroczne dożynki gminne              w Mirowie.

                Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Mirowie Starym. Po zakończeniu nabożeństwa orszak dożynkowy przemieścił się            w okolicę sceny przy Urzędzie Gminy Mirów.

W korowodzie wzięły udział poczty sztandarowe, strażacy, zaproszeni goście i oczywiście delegacje sołectw z pięknymi dożynkowymi wieńcami. Inauguracji imprezy dokonali przedstawiciele samorządu – Wójt Gminy Mirów Artur Siwiorek oraz Przewodniczący Rady Gminy Mirów- Wiesław Morawiak. Po przemówieniach starostowie dożynek: Danuta Kaluga oraz Radosław Kępa tradycyjnie przekazali na ręce gospodarzy gminy chleb dożynkowy wypieczony z tegorocznych zbóż. Następnie rozpoczął się obrzęd obśpiewywania wieńców dożynkowych. Na scenie pojawili się przedstawiciele ośmiu sołectw. W tym samym czasie odbywały się dwa konkursy na najlepszą potrawę regionalną oraz na najładniejsze płody rolne. W tym pierwszym konkursie startowały sołectwa, ten drugi przeznaczony był dla osób indywidualnych.

                Niezwykle dużo emocji wywoływały konkurencje sprawnościowe, w których startowali przedstawiciele sołectw. Zawodnicy rywalizowali w takich konkurencjach jak ubijanie jajek, rzucie kaloszem sołtysa, slalom z oponą pomiędzy kostkami słomy oraz wyścigi w workach. Po zsumowaniu punktów ze wszystkich konkurencji pierwsze miejsce zajęło sołectwo Zbijów Mały, drugie Mirówek a trzecie Rogów.

                Na scenie mogliśmy zobaczyć wielu znanych artystów. Występy rozpoczęły się programem kabaretowym przygotowanym przez Krzysztofa Hanke, później na scenie pojawił się  radomski zespół Jagoda i Brylant. Niezwykłe zainteresowanie wzbudziły występy młodych lokalnych artystów. Ciekawy program artystyczny przygotowały dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Mirowie Starym a zaraz po nich wystąpiły Radosne Nutki, które suportowały gwiazdę wieczoru – zespół Classic. Właśnie  w tym czasie plac przed mirowską sceną był pełen publiczności. Na zakończenie goście mieli możliwość bawić się przy muzyce zespołu Kongres.

Wydarzenie było współorganizowane przez Urząd Marszałkowski Wojeówedztwa Mazowieckiego w Warszawie.

Sponsorzy: Firma Albud, Starosta Szydłowiecki

 

mazowsze mazovia logotyp jpg 14 11 2018 12 48