Wiele tradycji i zwyczajów wielkanocnych, z pokolenia na pokolenie wciąż jest przez nas kultywowanych. W dniach 4 i 5 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mirowie i Filii Bibliotecznej w Zbijowie Małym odbyły się warsztaty rękodzielnicze „Palma i pisanka wielkanocna”. W warsztatach uczestniczyły młodzież gimnazjalna i chętne mieszkanki z terenu naszej gminy. Pod okiem pań B. Seweryn, A. Erbel i E. Dzik uczestnicy wykonywali palmy wielkanocne. W każdej palmie nie mogło zabraknąć bazi, bukszpanu, polnej trawy, gałązek wierzbowych i leśnych borówek. Kwiaty z bibuły i krepiny znakomicie uzupełniały własnoręcznie zrobione palmy.


W warsztatach uczestniczyły również dzieci ze szkół podstawowych, które z wydmuszek jajek wykonywały kolorowe kurczaczki, aby później przyozdobić własnoręcznie zrobione stroiki świąteczne. Najmłodsi natomiast mieli okazję stworzyć swoje własne kolorowe pisanki z papieru, które przyozdabiali kolorową bibułą, cekinami, brokatem, piórkami, baziami i dekoracyjnym sznurkiem. W świąteczny klimat spotkania „wprowadziła” pogadanka o zwyczajach  i tradycjach związanych z palmą i pisanką wielkanocną.
Oto niektóre z nich:
- połykanie bazi zapobiega bólom gardła i głowy, a sproszkowane kotki
  dodawane do naparów z ziół mają moc uzdrawiającą,
- poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed czarami, ogniem   
  i wszelkim złem,
- poświęconą palmą należy pokropić rodzinę, co zabezpieczy ją przed
  chorobami i głodem,
- wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie,
- czerwona pisanka ma magiczną moc, odpędza złe uroki,
- symbolizuje narodzenie, serce i miłość.

Warsztaty były nie tylko podtrzymywaniem tradycji, ale również ważną integracją społeczną, ponieważ zetknęło się stare pokolenie z nowym.
Środki na materiały pochodziły z Urzędu Gminy.