Z dniem 1 stycznia 2025 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U.z 2024 r. poz. 1243 z późn. zm.). Ustawa wprowadza możliwość pobierania od 1 lipca 2025 r. renty rodzinnej po zmarłym małżonku i jednocześnie własnego świadczenia emerytalnego lub rentowego zgodnie z dokonanym wyborem, tj. 100% renty rodzinnej oraz 15% drugiego świadczenia lub na odwrót. Od 1 stycznia 2027 r. możliwe będzie pobieranie już 25% drugiego świadczenia.
Prawo to przysługuje, jeśli wdowiec osiągnął wiek emerytalny (co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), nabył prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, pozostawał we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci tego małżonka oraz od tego czasu nie zawarł nowego związku małżeńskiego. Suma świadczeń będzie ograniczana do trzykrotności kwoty najniższej emerytury (obecnie 5 636,73 zł). Nowe uprawnienie dotyczy zarówno systemu powszechnego (ZUS), jak i rolniczego (w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) oraz zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy służb mundurowych, w tym żołnierzy zawodowych (realizowanego przez Zakład Emerytalno-Rentowy
MSWiA, wojskowe biura emerytalne oraz Biuro Emerytalne Służby Więziennej). Choć wypłaty ruszą 1 lipca br., składanie wniosków o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną możliwe jest już od 1 stycznia 2025 r. Dotychczas zdecydowało się na to ponad pół miliona osób.
Co istotne nie wprowadzono nowego rodzaju świadczenia, lecz umożliwiono osobom posiadającym jednocześnie prawo do dwóch świadczeń wypłatę części tego drugiego. Jest to regulacja korzystna, gdyż poza rentą wdowią istnieją jedynie nieliczne wyjątki od ogólnej zasady, iż w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych wypłaca się jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.