W ostatni weekend czerwca 62-osobowa grupa z gminy Mirów udała się na trzydniową wycieczkę na Warmię i Mazury. Pierwszego dnia wycieczki odwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce.
Święta Lipka to miejsce kultu Matki Bożej. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne i poznaliśmy historię Bazyliki. Zachwycające jest wyposażenie świątyni. Wzrok przyciąga ołtarz główny, na którym znajduje się obraz Matki Boskiej Świętolipskiej, a także artystycznie wykonane freski. W nawie głównej znajduje się imitacja legendarnej lipy, w której umieszczono figurkę Matki Bożej. Natomiast nad głównym wejściem do świątyni można podziwiać barokowe organy. Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w krótkim koncercie organowym oraz pokazie ruchomych figur ozdabiających instrument.
W drugim dniu pobytu autokarem udaliśmy się do Olsztyna, gdzie czekała na nas p. Teresa Przyczyna, która troskliwie opiekowała się naszą grupą. To dzięki niej mieliśmy przewodnika i wolny wstęp do Muzeum Warmii i Mazur. Zobaczyliśmy zabytki z tego właśnie regionu, oraz własnoręcznie wykonaną przez astronoma Mikołaja Kopernika doświadczalną tablicę z 1517 r. Tuż przy muzeum znajduje się jego pomnik. Wracając do miejsca zakwaterowania odwiedziliśmy Leśne Arboretum w Kudypach. Jest to jedyny ogród botaniczny w województwie warmińsko-mazurskim. Po przybyciu do „Zacisza” w Rentynach spotkała nas bardzo miła niespodzianka, którą przygotowało nam KGW ,,Pokolenie”, KGW Gronity i Stowarzyszenie „Piękny Most” z Sząbruka. Miłe przyjęcie, przecudowna zabawa, pyszne jedzenie i wspólna integracja sprawiły, że gościnność Warmii i Mazur na długo pozostanie w naszej pamięci.
W ostatnim dniu wycieczki udaliśmy się do niedaleko położonego od Rentyn Gietrzwałdu. Jest to miejsce objawień Maryjnych jedyne w Polsce i jedno z dwunastu na świecie uznane przez Stolicę Apostolską za autentyczne. O godzinie 11: 00 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Po nabożeństwie spotkaliśmy się z przewodnikiem, który przybliżył nam historię związaną z objawieniami. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Jak mówiły, Matka Boża przemówiła do nich po polsku i poprosiła o codzienne różańcowe modlitwy. Po wysłuchaniu pięknej historii udaliśmy się do źródełka, które zostało pobłogosławione przez Matkę Bożą 8 września 1877r., a z którego pielgrzymi czerpią wodę i która przynosi ulgę cierpiącym i liczne uzdrowienia.
Zanim wyruszyliśmy w drogę powrotną do Mirowa, udaliśmy się jeszcze raz przed figurę Matki Bożej, aby odśpiewać Apel Jasnogórski, podziękować za szczęśliwy pobyt i prosić o bezpieczny powrót do domu.
Wycieczkę powstałą z inicjatywy p. wójta Artura Siwiorka, zorganizowaną przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Mirowie należy zaliczyć do bardzo udanych. Myślimy, że każdy powinien odwiedzić, te cudowne miejsca.