W ubiegły weekend Wilno i Troki odwiedziła delegacja gminy Mirów w skład, której wchodzili: radni, przedstawiciele zespołów ludowych oraz mieszkańcy gminy na czele z wójtem panem Arturem Siwiorkiem. Opiekę nad uczestnikami sprawowały: Dyrektor GBP – B. Seweryn, starszy bibliotekarz – A. Erbel i E. Dzik. Trzydniowy wyjazd dał możliwość poznania ważnych dla Polaków i Polski historycznych miejsc.

Pod opieką przewodnika pani Jadwigi Szlachtowicz mogliśmy podziwiać zabytki Wilna. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od zabytkowego Cmentarza na Rossie. Spoczywa tam wielu Polaków - polskich żołnierzy poległych w walkach o Wilno, ludzi zasłużonych dla ojczyzny, a także serce Józefa Piłsudskiego i jego matki. Ze szczególnym sentymentem zawitaliśmy w progi gotyckiej Ostrej Bramy, gdzie znajduje się słynący cudami obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej. Następnym punktem zwiedzania był najpiękniejszy w Europie  kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu . Od niedawna proboszczem tej parafii jest nasz rodak ks. Wojciech Górlicki z Szydłówka. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego można było pomodlić się przed pierwszą wersją obrazu "Jezu, Ufam Tobie" namalowanego przez Eugeniusza Kazimirowskiego wg. osobistych wskazówek św. Faustyny Kowalskiej. Godna obejrzenia była również Cerkiew św. Ducha, w której znajdują się relikwie świętych męczenników: Antoniego, Jana i Eustachego, wystawione na widok publiczny. Po obiedzie w domu pielgrzyma, podziwialiśmy piękną panoramę Starego Miasta z góry Trzykrzyskiej, . Zwieńczeniem dnia pełnego  atrakcji był grill z proboszczem ks. dr Eduardasem Kirstukasem na parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Nowej Wilejce.
Następnego dnia,  po mszy świętej odprawionej w języku polskim w parafialnym kościele św. Kazimierza, pojechaliśmy do siedziby Wielkich Książąt Litewskich w Trokach. To gotycka warownia osadzona na jeziorze Gavle, której strzegli wojownicy Karaimowie – sprowadzeni z Krymu.  Troki szczycą się tradycyjną kuchnią  karaimską, a szczególnie z jej jednego dania – kibinów, które pozwoliliśmy sobie zasmakować.
Nie mogliśmy ominąć słynnego Kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ponieważ od września tego roku, przez cały rok pielgrzymi  nawiedzając kościół mogą uzyskać  odpust zupełny.
Pobyt na Litwie zakończył się, a my wróciliśmy do domu bogatsi o kawałek historii polski i pełni niezapomnianych wrażeń.